Rancangan Pelajaran Harian



CONTOH RPH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 1

Tarikh /Hari                :           14 Januari 2014 (Isnin)
Masa                          :           8.10 pagi – 9.10 pagi
Kelas                          :           1 Kreatif
Bilangan Murid          :           20 orang
Mata Pelajaran          :           Bahasa Melayu

FOKUS UTAMA
Standard Kandungan
1.2  Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi
bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut, dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan
2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran
2.1.1 Membaca bentuk-bentuk, abjad dan membunyikan huruf vokal dengan sebutan yang betul.


OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran, murid dapat :
  1. Mengenal dan menyebut huruf vokal a, e, i, o, u, e dengan betul dan tepat.
  2. Membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan sebutan yang betul dan tepat.
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu :
Nilai : Berdikari.
KBT : Belajar cara belajar
SISTEM BAHASA
Tatabahasa
MEDIA
LCD, komputer riba, pembesar suara dan lembaran kerja


AKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN
Set Induksi
  1. Murid diminta untuk menonton video lagu “ABC” dan menyanyi bersama.
  2. Guru bersoal jawab dengan murid  berdasarkan video lagu tersebut.
  3. Guru mengaitkan isi pelajaran pada hari tersebut.

KBT :
KB : menjana idea
KP : kecerdasan muzik

Nilai : berani

BBM : komputer riba, pembesar suara, LCD.

Video lagu “ ABC”.
Langkah 1
  1. Murid diperkenalkan dengan huruf vokal melalui paparan PowerPoint.
  2. Murid akan mengikut dan menyebut sebutan yang disebutkan oleh guru dengan betul dan tepat.
  3. Guru akan mengulangnya sehingga murid mengenal dan mengecam huruf vokal dengan betul dan sebutan yang tepat.

KBT :
KB : membanding dan membezakan
BCB : kemahiran mendengar

Nilai : bersungguh-sungguh

BBM : tayangan PowerPoint, LCD, komputer riba.

Slide PowerPoint.
Langkah 2
  1. Murid ditayangkan dengan huruf vokal beserta dengan bunyi setiap huruf.
  2. Murid berulang-ulang menyebut dan mengingat bunyi setiap vokal.
  3. Guru membimbing murid untuk memastikan murid membunyikan huruf vokal dengan betul dan tepat.
  4. Kemudian, guru akan menayangkan bunyi vokal dengan perkataan dan gambar.
  5. Murid mengikut guru membaca perkataan tersebut pada tayangan PowerPoint.

KBT :
BCB : kemahiran mendengar

Nilai : bersungguh-sungguh

BBM : komputer riba dan pembesar suara.

Slide PowerPoint
Langkah 3
  1. Guru memaparkan petikan pendek kepada murid-murid melalui Slide PowerPoint.
  2. Guru membacanya dan meminta murid mengikutinya dengan sebutan yang betul dan jelas.
  3. Guru meminta murid mengenal pasti huruf vokal yang terkandung dalam slide.
  4. Murid akan dipilih secara rawak untuk mengklik huruf vokal yang terdapat dalam petikan.
  5. Murid beramai-ramai membacakan petikan dan menyebut huruf vokal dengan bimbingan guru.

KBT :
KB : menyelesaikan masalah

Nilai : berani, berusaha
BBM :  tayangan PowerPoint, LCD, komputer riba.

Slide PowerPoint
Pentaksiran
  1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja untuk
memadankan gambar dengan perkataan yang mengandungi huruf vokal dengan betul pada tayangan Microsoft Word.
  1. Murid secara individu menjawab soalan dalam lembaran kerja dan guru memberi jawapan dalam perbincangan kelas.


KBT :
KB : menyelesaikan masalah
BCB : kemahiran berfkir

Nilai : berdikari
BBM : lembaran kerja

Lembaran kerja 1
Pemulihan
  1. Murid ditayangan dengan slide PowerPoint.
  2. Murid diajar menyebut huruf vokal berbantukan gambar dengan sebutan yang betul.
  3. Setiap murid dibimbing oleh guru.


Nilai : bersungguh-sungguh
BBM : komputer riba

Slide PowerPoint
Pengayaan
  1. Murid ditayangkan dengan aktiviti mengisi tempat kosong.
  2. Murid boleh berbincang dalam kumpulan.
  3. Murid akan mengklik petak kosong untuk mendapatkan jawapan.

KBT:
KB : menyelesaikan masalah

Nilai : berusaha
BBM : permainan ‘Isi Saya’

Aktiviti 2
Penutup
1.    Murid menyanyikan lagu “ABC” beramai-ramai.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan isi pelajaran pada hari tersebut.
3.    Guru membuat kesimpulan berkaitan pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut.

KBT :
KB : merumuskan
KP : kecerdasan muzik

Nilai : berani

Video lagu “ABC”




                                                            CONTOH RPH 2 


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN     : BAHASA MELAYU
TAHUN                           : 2 Bestari
BIL.MURID                     : 30 ORANG
TARIKH                          : 9 MAC 2014
MASA                            : 60 MINIT (8.00-9.00)
TEMA                             : BUAH-BUAHAN
TAJUK                            : JUS BUAH-BUAHAN


FOKUS UTAMA:
5.1       Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 2 (i)
Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberi penekaan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

FOKUS SAMPINGAN:
9.1       Mengambil imlak teks yang diperdengarkan.
Aras 1 (i)
Mengeja dan menulis perkataan dan ayat yang diperdengarkan.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
1.  membaca teks dialog “”Khasiat buah-buahan” dengan menggunakan nada dan intonasi
     berdasarkan tanda baca yang betul.

2.  mengeja dan menulis nama buah-buahan yang diperdengarkan.

SISTEM BAHASA
1.    Tatabahasa :  ayat tanya, ayat penyata.
2.    Kosa kata : merawat, peredaran.
3.    Ejaan : Imlak.
                                  
PENGISIAN KURIKULUM
1.    Ilmu : Sains, Kajian Tempatan.
2.    Nilai : Kesyukuran, berani

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH
1.   BCB (Perbincangan Kumpulan, kemahiran membaca)
2.   Kemahiran berfikir.
ALAT BANTU MENGAJAR
1.    Gambar buah-buahan
2.    Lipatan kertas (soalan)
3.    Kotak
4.    Komputer (sumber muzik)
5.    LCD
6.    Video “Lagu Buah-buahan”



PENGETAHUAN SEDIA ADA
-       Murid-murid belajar tentang jenis-jenis ayat.
-       Murid boleh menamakan beberapa jenis buah-buahan.

ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Tayangan video “Lagu Buah-buahan”
-       Buah-buahan tempatan.
Set induksi (5 minit) :
-       Murid menonton video “Lagu Buah-buahan”.
-       Murid menyanyi sambil mencatat
-       Murid bersoal jawab dengan guru tentang buah-buahan kegemaran mereka.
KBT
-       Kecerdasan Pelbagai
Muzik
ABM
-       Video Lagu “Lagu Buah-buahan”.
-       Komputer
-       LCD
ILMU
-       Sains
Membaca teks dialog “Khasiat Jus Buah-buahan”.
Langkah 1 (25 minit)

-       Murid berbincang dengan guru tentang khasiat jus buah-buahan dan mensyukuri nikmat buah-buahan yang ada dalam negara kita.
-       Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan setiap kumpulan akan diberikan sebuah teks dialog mengenai “Khasiat Buah-buahan”.
-       Murid diberikan masa 3 minit untuk membaca dialog secara skimming di dalam kumpulan masing-masing terlebih dahulu.
-       Beberapa kumpulan diminta  untuk membaca dialog secara scanning yang diberikan.
KBT
-       Belajar Cara Belajar (kemahiran membaca)
ABM
-       Teks dialog “Khasiat Jus Buah-buahan”

Nilai
-       Kesyukuran
-       Berani
ILMU
-       Kajian Tempatan
Mengambil imlak nama buah-buahan yang diperdengarkan:
-       pisang
-       delima
-       tembikai
Langkah 2 (15 minit):
-       Murid melihat gambar buah-buahan yang ditunjukkan oleh guru.
-       Murid mendengar rakaman nama buah-buahan.
-       Beberapa orang murid datang ke hadapan untuk menulis nama buah-buahan yang diperdengarkan di papan tulis.
ABM
-       gambar
-       rakaman

Mengisi jawapan dalam petak kosong yang telah disediakan:
-       Manfaat buah-buahan
Langkah 3 (10 minit)
-       Murid-murid bermain permainan bahasa “Kotak Beracun”.
-       Guru menyediakan soalan-soalan mengenai manfaat dan ciri-ciri buah-buahan dan meletakkan lipatan kertas yang mengandungi soalan ke dalam “Kotak Beracun”.
-       Apabila muzik dimainkan, kotak tersebut akan diedarkan kepada setiap murid.
-       Apabila muzik dihentikan, murid terakhir yang memegang kotak itu perlu membuka kotak tersebut.
-       Murid perlu memilih salah satu lipatan kertas yang mengandungi soalan dan menjawab soalan tersebut.
-       Permainan diteruskan.
KBT
-       Kemahiran berfikir

ABM
-       Kotak.
-       Lipatan kertas yang mengandungi soalan.
-       Komputer (sumber muzik)


Penutup
-       Membuat rumusan isi pelajaran.
-       Memberi pujian dan motivasi.
Penutup (5 minit)
-       Guru menyoal murid tentang apa yang telah dipelajari.
-       Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran.
-       Murid bertepuk tangan kerana telah berjaya mempelajari isi pelajaran pada hari tersebut.





Tiada ulasan:

Catat Ulasan